Přemýšlíte o tom, že byste si k vašemu stavení postavili ještě i nějaký ten přístřešek pro vaše auta, zahradní traktůrky, motorky a vůbec zahradnické nářadí apod.? Tak to je dobře, že jste narazili na tento článek. Protože sice poradí s fasádou, je však zcela opomenuto to, že se nejdřív taková stodola musí postavit. A že nejde jenom stlouct pár trámů k sobě, o tom vám řekneme přímo se zkušeností z první ruky.
Jestli opravdu chcete stodolu, tak se s nějakým maličkým přístřeškem určitě nevyrovnáte. Je třeba, aby taková stodola byla dostatečně velká na to, aby vešla dodávka a prostorná. Navíc se vždycky vyplatí udělat více místa, nikdy nevíte, na co to všechno využijete. Abychom ale neodbíhali. Dejme tomu, že si dáte rozpočet nějakých pět set tisíc. Říkáte si, že to bude dost. Ale pozor! To bude v ideálním případě. To ještě nevíte o všech těch problémech, které vás teprve čekají.
a) Základy = u každé stavby jsou ohromně důležité základy. Pokud máte nerovný terén, připravte se, že budete kopat. A to hluboko. Základy je nejlépe stavět z betonového ztraceného bednění. Žádné cihly, to nevydrží. Prostředek se musí vyplnit štěrkem a pak uválet na betonový povrch. Všechno musí být rovné a vyvážené, musí to stát jako hrad. Sloupy uděláte ideálně také ze ztraceného bednění, abyste to neměli přeházené jedno přes deváté. A za polovinu rozpočtu máte čtvrtinu práce hotovou.
b) Chybějící materiál = to se stane vždycky. Ať plánujete sebevíc, vždycky se stane, že materiál pochybí. A co pak? Nyní musíte dokupovat, narychlo shánět, protože vás také tlačí řemeslníci. Vezmete proto první dobrou nabídku a bum. Náklady letí a letí.
c) Tohle se musí a tohle = najednou začne původní plán nějak bobtnat v něco, co jste ani neplánovali. Najednou je třeba udělat komín, okna. Tady to musíte udělat tak, aby to bylo takhle. Mistr řemeslník vám sice dobře poradí, ale vy přijdete o celý rozpočet.
A tady to máte. Asi jste o dvě stě tisíc přetáhli, ale to nevadí. Konečně to stojí. Teď se jen modlit, aby to někdo nezapálil.