Jakmile začne podzim, moje vlasy se začínají třepit, ztrácí lesk a poletují na všechny strany. Samozřejmě jsem vyzkoušela desítky různých masek dostupných v každé drogerii. Masky oplachovací, bezoplachové, na konečky, na kořínky, na barvené vlasy, na vlasy zatěžované stylingem, no jsou toho kvanta. Ve finále jsou všechny komerční masky stejné, plné silikonů, které nám vlasy zjemní i uhladí, ale je to jen na oko. Vlasy to většinou nevyživí, jen opticky zkrášlí a naše problémy přetrvávají.
Silikon si odmítám dávat na pleť, a tak jsem se ho rozhodla vyřadit i z vlasové péče. Hlavně jsem chtěla, aby má maska měla opravdový účinek. Sice je to běh na delší čas, neuvidíte výsledky po jednom použití, jako u komerčních masek, ale za to jsou skutečné a dlouhotrvající.
Základní masku si můžeme vyrobit z kokosového a olivového oleje s přidáním lžičky medu. Tyto suroviny má doma většinou každá hospodyňka. Pokud se však rozhodnete pustit do hloubkové péče, pořiďte si oleje jako je avokádový, arganový, meruňkový, ricinový, konopný, bambucké či mandlové máslo. Olejů existují desítky, záleží na typu Vašich vlasů, podle toho vybírejte.
Způsob použití je u všech olejů stejný. Oleje zahřejeme, lépe se pak vstřebají do vlasů. Vlasy musí být mokré. Oleje vmasírujte do pokožky hlavy, až po konečky. Není třeba vlasy v oleji máchat, mám husté vlasy pod lopatky a vystačím si s 50 ml. Vlasy sepneme a obalíme hlavu potravinářskou fólií. Následně zabalíme ještě do ručníku, ať je hlava v teple a oleje můžou lépe působit. Já osobně používám místo ručníku čepici, je to snazší. Olejový zábal necháme několik hodin působit, ideálně přes noc. Poté vymyjeme šamponem, záleží na síle šamponu a druzích zvolených olejů, ale většinou stačí vlasy umýt 2x, ricinový olej je dost hustý, takže ten vymývám i na 3x. Ideální stav je, pokud se Vám podaří zábal dělat 1x týdně přes noc a 1x týdně aspoň na pár hodin.