K udržování čistoty vodní náplně bazénů a vířivek slouží prostředky bazénové chemie a filtrační zařízení. I přes jejich správnou aplikaci však někdy dochází k nepříjemným jevům, které je třeba řešit speciálními prostředky. Nejčastěji jde o odchylky v pH vody, výskyt vodní řasy a zákalu a vznik vodní pěny.
Přílišná pěnivost – poměrně častým jevem je výskyt vzduchových bublin ve formě vodní pěny, která vzniká zvýšeným obsahem některých organických látek. Jsou to především opalovací a kosmetické krémy a emulze, make-upy, rtěnky a řasenky, zbytky šamponů, mýdel a pracích prostředků. Někdy za výskytem tohoto jevu stojí i desinfekční přípravky souhrnně nazývané bazénovou chemií. K zamezení tvorby pěny slouží tzv. odpěňovač techneco.cz. Je to tekutá hmota připomínající chladicí gel bílé barvy, je velmi koncentrovaná a stačí skutečně velmi malé množství k odstranění tohoto jevu. Ředí se s vodou v poměru udávaném v návodu, nejčastěji 5 ml na kubík bazénové vody.
Tvorba řas – vodní řasy milují teplo, dostatek světla a obohacenou tekutinu o cenné živiny, jako jsou dusíkaté organické látky, obsažené například v lidském potu a ve formě odumřelých kožních šupinek. Nejlépe se jim daří v teplých letních dnech za slunečního svitu. V přírodě pomáhá jejich tvorbě zamezit přirozené biologické prostředí tzv. samočisticí schopností, v malých nádržích pro koupání však musíme spoléhat na desinfekci. Pro tyto účely slouží algicidní přípravky, které řasy zahubí, a pomocí vločkovače se jejich odumřelé nánosy sloučí do větších celků a odsají vysavačem, nebo se zachytí ve filtraci.
Opomíjené pH – jestliže využíváte bazénovou chemii, je třeba vždy před její aplikací nejprve zjistit hodnotu pH bazénové vody. Je-li totiž příliš kyselá, bude proces desinfekce agresivní, budou trpět plastové díly a oxidovat kovové součásti. Velmi zásaditá voda naopak způsobí nedostatečné rozpouštění chemikálií, jejich vysokou koncentraci a může dojít k přechlorování a nepříjemnému zápachu.