Určitě to znáte. Končí zima, začíná jaro a s ním také období vybírání dovolených. Ať už se chystáte vycestovat do teplých krajin nebo plánujete cesty po čechách, dříve nebo později se do plavek zajisté svléknete. A budete chtít vypadat dobře. Vánoční svátky vám ale daly zabrat, vy teď stojíte před zrcadlem a přemýšlíte, jakou dietou nabraná kila nejlépe shodíte. Otevřete svůj internetový prohlížeč a můžete vybírat ze stovek různých tzv.,,rychlodiet“, díky kterým sice možná rychle zhubnete, ale po dovolené vám kila na skočí hodně rychle tam kde byla. Proč tedy ve svém životě neučinit pár malých změn a neudržet si postavu po celý rok?
Jak na to?
1. Začněte pomalu
Nemusíte hned běhat maratony a stát se mistryní v aranžování zdravých snídaní. Zkuste jen pro začátek několikrát týdně vyměnit bílý rohlík s máslem za ovesnou kaši či jinou cereální snídani
2. Zázračná H2O
Kolik vody za den vypijete? Možná si myslíte, že pitný režim dodržujete ukázkově. Možná i vypijete 2l tekutin za den. Ale jakých? Pokud máte ve svém pitném režimu zařazeny převážně různé ochucené limonády, vzhledem ke svému obsahu cukru vám v přechodu na zdravý životní styl nepomůžou. Vyměňte je za obyčejnou vodu a uvidíte zlepšení během pár dní. Budete sice častěji navštěvovat onu místnost, ale budete se tak průběžně odvodňovat a bude to na vás vidět. Zapisujte si kolik denně vypijete sklenic vody či jiných tekutin. Opravdu to jsou alespoň ty pověstné 2 litry?
3. Metr místo váhy
Nesledujte kilogramy, ale centimetry. Výsledky pak uvidíte mnohem rychleji a budou pro vás další motivací a důvodem, proč u nového životního stylu vydržet. Proč se nevážit? Určitě si všímáte, že jsou dny, kdy se v noci budíte několikrát s potřebou navštívit wc. Jindy jsou zase dny, kdy spíte jako miminko. A i o tom to je. Většina z nás se váží ráno nalačno. Ale ani tak nejsou podmínky pro vážení stejné. Vždyť půl litru moči váží půl kilogramu. Ráno se vzbudíte, stoupnete na váhu a už se děsíte, že jste přibrala? A ono je to pouze tím, že jste si v noci neodskočila,,na malou“. Nebylo by lepší, ušetřit si stresy a raději pozorovat vývoj v centimetrech?
4. Přehnaně se nesledujte
Neměřte se každý den, nevažte se každý den a ani se neprohlížejte milimetr po milimetru každý den.Vzhledem k tomu, že výsledky skutečně nejsou vidět ze dne na den, mohlo by vás to pouze odradit.
5. Omezte bílé pečivo
Zní to jako otřepaná fráze, ale je pravdivá. Ve chvíli, kdy do svého jídelníčku zařadíte různé druhy celozrnného pečiva (ale pozor, zjišťujte si skutečné složení), vašemu tělu se odlehčí a budete se cítit mnohem lépe.
6. Hýbejte se
Najděte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit. Jen proto, že momentálně běhání zažívá obrovský boom a běhá téměř každý neznamená, že budete běhat taky. Stačí, když si uděláte několikrát týdně procházku svižňějším tempem, projedete se na kole, zaskáčete si přes staré, dobré švihadlo nebo si zajdete do bazénu zaplavat. V podstatě není důležité, jaký druh pohybu zvolíte. Nevybírejte si ale aktivitu, kterou budete dělat s přemáháním. Jde přece o to, abyste si to užily.
7. Nedržte dietu, změňte životní styl
A poslední, ne však nejméně důležitá rada. Nedržte dietu, ale měňte životní styl. Dieta je krátkodobá a většinou končí jojo efektem ve chvíli, kdy se začnete stravovat tak, jak jste se stravovaly před ní. Když změníte životní styl, vytvoříte si takové návyky, které se pro vás časem stanou běžnou rutinou a vy si časem ani nevzpomenete, že dříve tomu bylo jinak.